Nová lyžiarska sezóna prinesie viac napätia a akcie

Autor: Alexandra Bajusová | 19.10.2019 o 22:26 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  368x

Už o týždeň štartuje nová sezóna svetového pohára v zjazdovom lyžovaní aj s našou Petrou Vlhovou. Zabojuje v nej o nové víťazstvá a krištáľové glóbusy alebo sa bude trápiť?

Počas minulej zimy sme sa mohli tešiť na preteky v zjazdovom lyžovaní zakaždým. Fantastickým lákadlom neboli len výkony našej reprezentantky Petry Vlhovej ale aj jej stále sa zvyšujúca rivalita s Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Napínavé súboje sa už viac neodohrávali len medzi husto osadenými bránkami slalomového kopca, no presunuli sa aj na najtechnickejšiu disciplínu a to obrovský slalom. Ako to ale bude túto sezónu?

Ženská časť

Do top trojky lyžiarok sa radí okrem Slovenky a Američanky aj Švajčiarka Wendy Holdenerová. Tá je však okrem toho považovaná aj za najväčšiu "smoliarku". V 17 slalomových pretekoch sa jej totiž podarilo skončiť na pódiu, no ani jediný raz z toho nebolo víťazstvo. No v tejto sezóne sa to môže zmeniť. Ak by sme to hodnotili podľa záveru minulej sezóny tak je pravdepodobné, že Wendy sa stane silnejšou rivalkou Mikaely v slalome ako Petra. Medzi silné pretekárky v slalome sa bude určite radiť aj Švédka Anna  Swenn-Larssonová ktorá si z minuloročného šampionátu odniesla striebro práve z najtočivejšej disciplíny. Ak si však fenomenálna Američanka udrží výkonnosť tak nás žiadne prekvapenie nečaká a prevezme si v poradí ôsmy malý krištáľový glóbus. 

Obrovský slalom by mal Slovákov potešiť o niečo viac. Sezóna štartuje už tradične práve "obrákom" v rakúskom Soeldene a podľa predpokladov by sa mala stať jeho víťazkou naša Petra Vlhová. Prvých 100 bodov jej dozaista pomôže pri honbe za premiérovým krištáľovým glóbusom ktorý podľa všetkého nakoniec získa. Nebude to mať ale jednoduché, keďže jej na krk bude s určitosťou dýchať nielen Shiffrinová ale aj Nemka Rebensburgová. Sezóna pre Francúzku Worleyovú by mala byť premenlivá a mali by sa v nej striedať tmavšie ale aj svetlejšie momenty no pozíciu liptáčky s najväčšou pravdepodobnosťou neohrozí.  

Kombinácia by sa mala niesť v znamení Švajčiarsko-Americko-Slovenských súbojov a na jej konci si podľa mňa titul odnesie vládnúca majsterka sveta Holdenerová. Aj keď to bude tesnejšie ako kedykoľvek predtým a rozhodovať budú stotiny sekúnd. 

Podobne by to malo aj v paralelnom slalome. Tam však na víťazstvo siahne Shiffrinová pred Vlhovou napriek tomu, že sa viacerí experti zhodujú v tom, že víťazka mestského preteku v Osle Vlhová bude najväčšou favoritkou. Drobné chybičky však podľa môjho názoru zahrajú v prospech americkej fenoménky, ktorá získa premiérový titul v novej disciplíne. 

Menším lákadlom pre slovenského nadšenca sú už tradične rýchlostné disciplíny, no v krátkosti sa pozrieme aj na tie. Medzi najväčšie favoritky na zisk glóbusov za Super G a zjazd patria už tradične Nicol Schmidhoferová, Tina Weiratherová, Sofia Goggová, Ilka Stuhecová a po minulej sezóne sa k nim pridala aj Mikaela Shiffrinová a to ziskom prvého krištáľového glóbusu za Super G. V tejto sezóne sa to však môže zmeniť a v týchto disciplínach titul získať nemusí. Tipéri sa zhodujú, že tešiť sa budú Rakúšanka Schmidhoferová za Super G a po náročnom súboji s Taliankou Goggovou Slovinka Stuhecová v zjazde.

A podľa očakávaní získa hlavnú trofej Shiffrinová. No tentokrát by to mohlo byť omnoho tesnejšie ako minulú sezónu. Druhé a tretie miesto by sa takisto nemalo meniť, dúfame, že si ho udrží Petra Vlhová a Wendy Holdenerová. 

Mužská časť 

S istotou vieme povedať, že v mužskej časti sa v tejto sezóne zmení mnoho. A to vďaka rozhodnutiu hviezdneho Rakúšana Marcela Hirschera skončiť kariéru. Mnohonásobný majster sveta, olympijský víťaz, víťaz svetového pohára a slalomový kráľ necháva veľký otáznik nad otázkou najlepšieho lyžiara sveta. Fanúšikom bude určite chýbať aj populárny Aksel Lund Svindal ktorý ukončil kariéru ešte počas majstrovstiev sveta. Som si však istá, že rozhodnutia týchto dvoch majstrov neuberú na kvalite pretekov ale pridajú viacero prekvapivých momentov.

V obrovskom slalome to bude určite tuhý boj medzi Francúzom Alexisom Pinturaultom a Nórom Henrikom Kristoffersenom. No nakoniec sa bude pravdepodobne tešiť Nór, ktorý sa až príliš často musel uspokojovať s druhou priečkou po Hirscherovi. Podarí sa mu teda vyjsť z tieňa legendy na prvý pokus? Malú nápovedu získame už o týždeň.

V slalome to bude určite veľmi napínavé čo ukázala už minulá sezóna. Potenciál v nej predviedlo viacero mladých ale aj skúsenejších pretekárov ako Clement Noel, Daniel Yule, Manuel Feller, Ramon Zenhausern či už skôr spomínaní Pinturault a Kristoffersen. Práve tu je najťažšie predpovedať víťaza, keďže to môže byť ktokoľvek z vymenovaných reprezentantov.

V oboch rýchlostných disciplínach by mal zvíťaziť Dominik Paris, k čomu by mu mala vypomôcť absencia už skôr spomínaného Aksela Lunda Svindala. Pretekári ako Beat Feuz, Vincent Kriechmayr, Kjetil Jansrud budú dozaista veľkými Dominikovými rivalmi avšak to by mu nemalo brániť v zisku ďalších víťazstiev. 

V kombinácii sa však zmena neočakáva. Naďalej by mal vládnuť neohrozený majster sveta Alexis Pinturault. Mal by si tak pripísať ďalšiu významnú trofej. 

Aj u mužov sa prvý krát objaví paralelný slalom ako osobitná súťaž a takisto ako u žien tu nájdeme jasného favorita ktorým je dlháň Švajčiar Ramon Zenhausern. Ramon je u mužov ešte väčším favoritom ako Petra Vlhová u žien a jeho nezastaviteľnosť bude určite zaujímavé sledovať.   

Nakoniec by nás ale mala najviac lákať rivalita medzi Henrikom a Alexisom, čo by malo spôsobiť väčšiu popularitu mužskej časti rovnako, ako pomohla rivalita Shiffrinová/Vlhová tej ženskej. 

Žiaľ pre slovákov sa toho pravdepodobne veľa nezmení. Nikto zo slovenských reprezentantov by takmer určite nemal zaznamenať výraznejší výsledok a tak nás budú tešiť aspoň výkony Petry Vlhovej. 

Už teraz sa dá povedať, že nás čaká o mnoho akčnejšia a menej predvídateľná sezóna. Nové disciplíny a odchody pretekárov urobia neprehliadnuteľný rozdiel. Ale pridá to na napätí a akčnosti takže sa nevieme dočkať 26. októbra kedy odštartuje už spomínaný obrovský slalom žien v rakúskom Soeldene. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podľa vzoru Slovenska. Rakúšanov čaká plošné testovanie, Viedeň plán kritizovala

Rakúsko už objednalo približne sedem miliónov antigénových testov.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pandémia nám nadelila ďalší typ megaškandálu

Demisia sa pod rúškom udržania Smeru od moci scvrkáva na činy priamej korupcie.


Už ste čítali?