Anastasiu Kuzminovú potrebujeme. No ona už nepotrebuje nás

Autor: Alexandra Bajusová | 18.8.2019 o 9:01 | (upravené 18.8.2019 o 20:48) Karma článku: 6,69 | Prečítané:  2732x

Keď to potrebovala, pomohli sme jej. Teraz pomáha ona nám. Koniec kariéry sa nekoná a namiesto neho ostáva najdôležitejším členom štafety. Ale oplatí sa jej to?

Odmietli ju, teraz plačú

V roku 2007 sa Anastasii Kuzminovej narodil syn Jelisej, čo malo fatálny dopad na jej kariéru v ruskom tíme. Ako je známe, národný tím odmietol jej zaradenie medzi svojich najlepších biatlonistov a to len preto, že bola matkou. No to ju nezastavilo od splnenia si svojich cieľov.

V decembri 2008 získala slovenské občianstvo a už 19. toho mesiaca odjazdila svoje prvé preteky pod novou vlajkou. V treťom kole IBU Cupu skončila 13.

Rusi svoje rozhodnutie rýchlo prehodnotili, potom čo si vybojovala svoje prvé pódium. A to  rovno na majstrovstvách sveta 2009, kedy skončila v pretekoch s hromadným štartom druhá. O rok neskôr už oslavovala svoju prvú olympijskú medailu. Vo Vancouveri zvíťazila hneď pri svojej premiére pod piatimi kruhmi, v rýchlostných pretekoch na 7,5 km. O dva dni neskôr brala aj striebro v stíhacích pretekoch na 10 km.

Celkovo si z olympiád odniesla 6 cenných kovov z toho 3 zlaté a 3 strieborné medaily. Na majstrovstvách sveta si vybojovala kovy 3, 1 zlatú, 1 striebornú a 1 bronzovú. Vo svetovom pohári vybojovala 3 malé krištálové glóbusy, z toho 2 za šprint a 1 za stíhačku. Od toho veľkého ju v roku 2018 delili 3 body.

 

Slováci pomohli jej, ona pomohla Slovákom

 Keď prišla v roku 2009 do slovenského tímu, urobila značný rozdiel. Mladá mamička s prísľubom do budúcnosti, ktorá mala za sebou už niekoľko víťazstiev na juniorských majstrovstvách sveta sa osvedčila veľmi rýchlo. Ku televíznym obrazovkám pritiahla tisícky divákov a za ich podporu sa im vždy odvďačila úsmevom, milým slovkom a veľakrát aj víťazstvom. Slováci sa do nej zamilovali. Pre slovenskú štafetu bola často najdôležitejším členom a ako roky ubiehali, vystriedala popri svojom boku mnohé pretekárky a stala sa základným kameňom slovenského tímu. 

Chcela si splniť sny, chcela sa stať hviezdou biatlonového neba a vedela, že na to má. A preto sa po neúspechu v ruskom tímu zdala účasť v tom slovenskom ako najlepšia možnosť. Vyplatilo sa. To čo Anastasia Kuzminová vložila do snahy stať sa najlepšou pretekárkou sa jej vrátilo pri podpore, ktorú od fanúšikov zo srdca Európy dostávala každodenne.

 

Je to naozaj koniec?

Už po olympijskej sezóne 2017/2018 sa skloňovalo slovné spojenie koniec kariéry. Chcela totiž skončiť na výslní. No rozhodla sa počkať ešte rok. Ostávali jej ešte 3 nesplnené sny. Chcela sa stať majsterkou sveta, chcela odstrieľať čisté štvorpoložkové preteky a vyhrať veľký kryštálový glóbus. A na takéto ciele je predsa najlepšia sezóna s majstrovstvami sveta nie?

Napriek tomu nešla do svojej poslednej sezóny s veľkými cieľmi. Tie vystriedali skôr obavy. Dokáže ešte pretekať na rovnakej úrovni ako doteraz? Chcela si však sezónu užiť a vložiť do nej všetko čo mohla. Samotný polrok ju však milo prekvapil. Okrem toho posledného cieľa (od ktorého ju veľa nedelilo) si zvyšné dva dokázala splniť.

Odchádza teda na výslní, presne ako chcela. Ale nie tak úplne. Rozhodla sa ešte trénovať, obetovať leto príprave, presne tak, ako to robila posledných 13 rokov. A to len preto, aby pomohla slovenskej štafete. Tá zaznamenala za posledné roky pár skvelých výsledkov, ktoré zabezpečila tímová práca a prekonanie samej seba. Ak sa to nepodarilo všetkým štyrom dievčatám, hnacím motorom bolo aspoň duo Paulína Fialková ale hlavne Anastasia Kuzminová. Lenže sama by to Paulína nezvládla.

A tak Anastasia ukončila a zároveň neukončila kariéru. Lenže mne osobne, sa toto rozhodnutie zdá trochu nelogické, aj keď ho úplne podporujem. No ak by som bola na jej mieste, tak ho neurobím.

Nasťa sa rozhodla ukončiť kariéru z dvoch dôvodov. Pretože nechcela ukončiť kariéru, lebo musela. Nechcela skončiť kvôli opakovaným nezdarom a vypadávaniam. Druhým dôvodom bola, ako to už býva, rodina. Nasťu vždy počas pretekov povzbudzoval manžel a tréner Daniel a doma ju čakali deti Jelisej a Olivia. Aj tento rok musela prerušiť prípravu kvôli zdravotným problémom mladšej dcéry. Najúspešnejšia biatlonistka slovenska sa chce venovať rodine viac ako biatlonu.

A tu u mňa prichádza tá „nelogika“. Štafeta sa síce nenachádza vo všetkch kolách svetového pohára ale napriek tomu bude musieť cestovať po celom svete. A teda sa nebude môcť venovať rodine. Nasťa nás už teda nepotrebuje, keďže sme jej už dali čo potrebovala.

Na druhej strane, stále preteká pod vedením SZB teda slovenského zväzu biatlonu. A s ním mali v minulosti okrem sestier Fialkových problémy práve Kuzminovci. V roku 2018 im totiž prišiel list z hotela v ktorom spali počas pretekov. V ňom bola pripomienka na zapletenie účtu ktorý mal byť už dávno zaplatený zväzom. Neskôr sa k tomu rodina vyjadrila a napísala, že stále neobrdžali žiadne peniaze ktoré mali byť poslané ministerstvom školstva. Tie boli vraj ale zväzu poslané.

Nakoniec teda musím dodať, že sa z Nastinho rozhodnutia teším, rovnako sa teším na novú sezónu.

zdroje: https://www.shutterstock.com/search/anastasiya+kuzmina?irgwc=1&utm_medium=Affiliate&utm_campaign=Pixabay+GmbH&utm_source=44814&utm_term=https%3A%2F%2Fpixabay.com%2Fimages%2Fsearch%2Fbiathlon%2F

https://sk.wikipedia.org/wiki/Anastasiya_Kuzmina

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?